Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall direkt eller indirekt genom dotterbolag driva handel med textilmaterial samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 19 820 | 18 359 | 17 132 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 813 | 529 | 558 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 778 | 484 | 525 |
| Årets resultat (tkr) | 600 | 440 | 531 |
| Summa tillgångar (tkr) | 11 126 | 10 502 | 9 917 |
| Antal anställda | 15 | 16 | 16 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 19 820 | 18 359 | 17 132 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 813 | 529 | 558 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 778 | 484 | 525 |
| Årets resultat (tkr) | 600 | 440 | 531 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 602 | 445 | 558 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 10 524 | 10 057 | 9 358 |
| Tillgångar (tkr) | 11 126 | 10 502 | 9 917 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 7 528 | 6 928 | 6 488 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 007 | 1 007 | 1 095 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 592 | 2 567 | 2 334 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 11 126 | 10 502 | 9 917 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 250 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 15 | 16 | 16 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 321 | 1 147 | 1 071 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 4.1% | 2.9% | 3.3% |
| Soliditet | 74.2% | 72.9% | 73.4% |
| Kassalikviditet | 253.4% | 247.8% | 247.3% |
Myrins Textil AB ingår i en koncern med 4 bolag. Moderbolag är EG Myrin AB och koncernmoderbolag är E.Myrin AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall direkt eller indirekt genom dotterbolag driva handel med textilmaterial samt idka därmed förenlig verksamhet.